Forum Gündemi:

Konu Başlığı : MyBB Hakkında Yanlış Bilinenler?

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 2 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : graphic
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Üye
*
1
mesajlar
1
konular
1
REP PUANI
Yeni Üye
27.06.2019
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
23 Elazığ
(Konum)
#1
Lightbulb  22-05-2020, 12:29
Selam,

Yaklaşık 5-6 senedir MyBB ile içli dışlı olup genel, webmaster kategorilerinde forum açıp durdum. Sadece MyBB değil Wordpress, Pure PHP, DLE, LARAVEL vb sistemlerle ilgilendim. Bu sürede hep MyBB'nin gelişimini hep takip ettim çünkü MyBB benim ilk kullandığım forum scripti olma özelliğini taşıyordu. Her ne kadar gelişimi yavaş olsa da insan ister istemez MyBB'ye yöneliyor çünkü bana göre kullanıcı dostu bir script..

Şimdi konumuza gelecek olursak başlıkta söylediğim gibi MyBB hakkında çok yanlış bilgiler var bunlara değinmek istiyorum. Sırf bu yanlışlar yüzünden Vbullettin, XenForo, IPB gibi scriptlere yüksek ücretler ödeniyor. Ben bu scriptleri alanlara saygı duyarım işin kolayına kaçmak veya zamanı olmayanlar için birebir kaftan oldukları kesin çünkü bunların hepsini kullandım ve test ettim. Benim üzüldüğüm nokta şu; MyBB'yi SEO, h.a.c.k, yetersiz tema, yetersiz eklenti gibi bahanelerle MyBB'yi terkeden ve cahilliğini dışa vuran bazı kullanıcıların MyBB'yi kötüleyip sanki çok yetersiz bir scriptmiş gibi sunmaları ve de forum sektörüne yeni uğramış insanlara kötü örnek olmaları beni gerçekten üzüyor.

Şimdi de yanlış bilinenleri listeleyelim.

Palavra 1) MyBB çok kolay hackleniyor.
Cevap 1) Her sistemde açık vardır önemli olan bu açığı çabucak giderebilmek. Bu palavrayı ortaya atanlara söylüyorum internette araştırma yapsanıza hacklenen binlerce VBullettin sitesini neden görmüyorsunuz. Güvenlik siz de başlar unutmayın elinizden gelenin en iyisini yapın ve güncellemeleri takip edin. Hangi scripti kullanıyorsanız kullanın farketmez güncellemeler her zaman iyidir ve yapılmalıdır. Şunu da belirtmek lazım Xenforo ve diğer forum scriptleri güncellemeleri lisansınıza ek olarak her sene yenileme yaptığınız da mümkün oluyor. Bu palavrayı atanlar neden bu ücretleri ödemek zorunda kaldıklarını düşünmüyorlar hani lisansınız ömür boyuydu PHP sürümleri sürekli güncelleniyor belki 5-10 sene sonra o scripti kullanamayacaksınız mecburen lisansı yenilemek zorunda kalacaksınız. MyBB ise gönüllü bir sistemdir biri bırakır biri devam eder ve açık bir sistemdir böylece açıklar çabuk giderilir.

Palavra 2) MyBB SEO'su kötü
Cevap 2) Bu soruya cevap yazarken bile kızarak gülüyorum çünkü MyBB'nin backend kısmının SEO ile ne alakası var bunu anlamış değilim. Kullandığınız tema çok kötü yazılmışsa MyBB'nin ne günahı var bu durumda. Google SEO eklentisini kurmadıysanız ayarlarını düzgün yapamadıysanız MyBB' ne yapsın. Google SEO eklentisini kurmasanız bile siteniz index alacaktır emin olun sadece özgün olun. Kopya içerik paylaşıp duruyorsan, hemen sitem büyüsün hit alayım gibi hevesler kurduysan hayatta ki tek amacın para kazanmaksa kusura bakma sana altın yumurtlayan tavuk verseler de yumurtlamaz.

Palavra 3) MyBB tutmuyor büyük siteler hep ücretli forum scripti kullanıyor.
Cevap 3) Halkımız arasında hurafeler öyle çoktur ki hangisini açıklamaya çalışsan da bazen dilinde tüy bile biter ama gene de hurafe'den öteye gidemez. MyBB sadece bir scripttir diğer forum scriptleri gibi az kullanışlı veya çok kullanışlı olması farketmez kullanıcı kitlesini yakalayamıyorsanız sorun sizdedir. Ben bu konu da o kadar özeleştiri yaptım ki kendime ekibim yokken tek başıma ne kadar ilerleyebilirim diye düşündüm. Peki büyük siteler neden ücretli script kullanıyor? Bu tamamen desteğe ve kolaylığa bağlı bir seçimdir. Ücretli scripler all in one tarzıdır yani çoğu eklentileri kurmanıza gerek kalmaz ancak tema yaptırmak ve birkaç eklentiyi yine kurmak zorundasınız. MyBB ise en saf haliyle gelir ve eklentiler ile ücretli bir forum scripti tadını almanız uzun sürebilir. Evet bu mümkündür lütfen aksi bir cevap vermeyiniz çünkü bu konuda MyBB ile neler yapılacağının sınırı olmadığını kanıtlamam çok zor olmayacaktır. Kısacası MyBB'yi ferrari yapmakta elinizde eşşek yapmakta sizin elinizde..

Palavra 4) MyBB güzel tema bulamıyorum
Cevap) Bu konuda bu palavraları atanlara kızamıyorum çünkü önlerine hep eski tarz temalar konulmuş. Piyasada o kadar çok MyBB teması var ki ancak çoğu ne yazık ki mobil uyumlu değil bu yüzden MyBB tema geliştiricilerine de kızıyorum. Yalnız tema geliştiricisi derken kodlarla oynayıp tema editleyenlerden bahsetmiyorum onlar kendilerini geliştirici sanmasınlar. MyBB'nin asıl geliştiricileri de kızıyorum yeter artık lütfen bırakın şu <table></table> yapısını modern bir çağda bu saçma tabloların kullanılmasına o kadar kızıyorum ki. Hiç bir esnekliği yok ve tamamen katı bir yapısı var. Mobil uyumluluk konusunda tabloların kaldırılıp <div> yapısına geçilmesini umuyorum. Sadece bu da değil tema yapısının komple değişmesi gerekmektedir esneklik için böylelikle eklenti kullanımı azalmış olacak ve Wordpress tadında bir yapı oluşacaktır. MyBB 2.0 sürümünün çıkması için epey bir zaman var ve bu sürümde bu dediklerim gerçekleşecektir. Ve böylelikle bu palavra kökten imha edilmiş olacaktır.
Velhasıl MyBB'de şuan responsive temalar mevcuttur ücretli veya ücretsiz bulabilirsiniz. Ancak MyBB premium temalar çok pahalı olmayıp alınması önerilir çünkü genelde geliştiriciler bir sonraki sürümlerin güncellemelerini de ücretsiz vermektedirler. Unutmayın hangi scripti kullanırsanız kullanın temalara para vermek zorunda kalabilirsiniz. MyBB temaları ucuzdur korkmayın..

NOT: Lütfen artık MyBB teması kodlarken tüm tabloları kaldırıp sıfırdan responsive kodlayınız buna üşeniyorsanız tema yapmayı bırakın çünkü MyBB'yi kötülemekten başka bir şey yapmıyorsunuz özellikle rengarenk tema kodlayıp bizi rezil etmeyin.

Palavra 5) MyBB destek bulamıyorum
Cevap 5) Bu site gibi destek sitelerinde forum kuralları gereği şablonlara uyup footer'da da MyBB imza'nız bulunuyorsa destek bulursunuz. Ancak destek konularına bakıyorum hep yönetim tarafından uyarılan kullanıcılar görüyorum adam hem linki siliyor hemde destek bekliyor bende diyorum ki erkeksen ücretli forum scriptlerin de o şekilde davran.. Eğer kendin tek başına sorunlarla baş edebiliyorsan imzanı kaldırmana kimse bir şey demez ama ben hem imzayı kaldırırım hem de destek beklerim diyorsan sana nah destek derler. Bunun dışında hep aynı sorunları araştırmadan dile getiren kullanıcılara ne demeli. Kardeşim otu b.ku araştırıyorsunuz da MyBB x.x.x. hatası diye araştırmayı bilmiyorsan ve gelip te yeni bir sorunmuş gibi acil destek diyip kafa ütülüyorsan sana destek falan yok kardeş kimse senin uşağın değil git ücretli forum scripti satın al paralı uşaklar orda.Özet olarak MyBB'yi kullanmayı bilmiyorsanız sizi zorla tutan yok 1000-1500 TL'ye hazır script alıp üstüne ücretli eklenti ve temaları da koyarsanız 2000-3000 TL arası masrafa girmeyi göze alacaksınız. Veya MyBB'de kalıp premium tema ve hizmet alıp işin içinden ucuz bir şekilde ve üstelik sınırsız lisans ile sıyrılacaksınız. Ömür boyu güncellemesi de cabası.

MyBB ile yapılamayacak şey yoktur siz sadece işi öğrenin veya işi bir profesyonele bırakın.
Çevrimdışı
Üye
*
1
mesajlar
0
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye
07.06.2020
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
38 Kayseri
(Konum)
#2
07-06-2020, 22:07
Çok güzel bir konuya değindiniz.
Çevrimdışı
Üye
*
13
mesajlar
3
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye
30.03.2020
(Kayıt Tarihi)
Seçiniz
(Cinsiyet)
01 Adana
(Konum)
#3
02-07-2020, 01:32
valla hocam cok dogru yazmıssınız. bizde bu yüzden mybb tercih ettik ve web sitemizi sürekli geliştiriyoruz ve mybb ile neler yapılabilir herkeslere bunu kanıtlamak isitoyruz.


Foruma Git:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi