Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Kural] Copyright - Telif Hakkı Linklerini Silenler - [ Dikkat ! ]
#1
MyBB Forum Yazılımı için Footer'da Yer Alan, Copyright - Telif Hakkı & Tema Linklerini Silenlerin Dikkatine !
Merhaba arkadaşlar,

Bu konuyu açmamım sebebi, bildiğiniz gibi footer, yani sitelerinizde en alt kısımda yer alan ''telif hakkı'' linkleri içindir.

Son günlerde görüyoruz ki yardım ve destek almak isteyen site sahipleri Copyright bilgilerini siliyor, sanki yazılımı kendileri yapmış gibi sahipleniyorlar, tabi böyle olunca, bu durum hem bizi üzüyor, hemde emek hırsızlığı ve hak yemiş oluyorlar.

Sadece yazılımın Copyright bilgileri değil ! kullandığınız tema yapımcısının bile adını ve eğer varsa linklerini silmeyiniz..

Destek almak için MyBBKursu.Com Türkçe Destek Sitesine ait Türkçe Çeviri kullanma zorunluluğu getirilmiştir.

2 tane link eklemek size çok geliyor veya footer'da olması zorunuza gidiyorsa, kullanmayın MyBB'yi ve temalarını diyorum...

Copyright - Telif Hakkı linklerini silen kişilere bundan sonra yardım & destek verilmeyecektir, açtıkları konular kilitlenecektir ve link ekledikleri zaman konularını bize rapor ederek, link ekledim deyip, konuyu açmamızı talep edeceklerdir..

Ya bu kurala uyarsınız, yada yardım & destek almaktan mahrum kalırsınız bilginize..

MyBB Türkçe çeviri ve Telif hakkı linkleri için footer şablonunda ekli olması gereken kodlar aşağıdaki gibidir..


Aşağıdaki kodları => Admin KP / Temalar & Şablonlar / Şablonlardan Kullandığınız temanın footer şablonuna ekliyorsunuz. (silenler)


Kod:
{$lang->powered_by} <a href="http://mybb.com/" target="_blank">MyBB{$mybbversion}</a>, &copy; 2002-{$copy_year} <a href="http://mybb.com/" target="_blank">MyBB Group</a>.<br />
                <!-- End powered by -->
                <br /> 


Not: Konu süresiz sabit ve kalıcı bir kural olup, uymayanlara kesinlikle mybb destek verilmeyecektir..
#2
Silmemiştim ama destek sağladığınız için ve ilgilendiğiniz için en azından teşekkür amaçlı ekleme gereği duydum. Ekledim. ''Footer'' kısmın en altına.
#3
Merhabalar bu konu hakkında bir kaç kelam da ben edeyim.

Mybb resmi sitesinde footer linklerinin kaldırılmaması gerektiğini gösteren bir ibare yok. Buradan mybb nin resmi sitesindeki lisans konusunu okuyabilirsiniz. Açık kaynak kodlu değişime ve geliştirmeye açık bir sistemdir. İstediğiniz gibi düzenleyip kullanabilirsiniz satmamak şartıyla.

Ancak diyeceksiniz ki bir footer linkinin ne zararı olacak diye. En çok kullanılan arama motoru Googlenin footer linklere karşı bakış açısı bellidir. Footer link kullanan sitelere spam cezası bile verebilmektedir. Backlink bir sayfaya değil footer bölümüne eklendiği için herhangi bir forum sitesinden konu sayısına bağlı olarak yüzlerce hatta binlerce backlink anlamına gelir ki bu da açıkça spama girer.

Sizin destek sitesi olarak footer link istemeniz gayet doğal çünkü bir emeğiniz var ve türkçe çeviri vs. yapıyorsunuz gerçekten emeğiniz çok. Ama herhangi bir siteden alacağınız footer link emin olun ki sizin sitenize de faydadan çok zarar getirecektir. En azından vereceğiniz footer linkte "nofollow" kullanmanız sizin için faydalı olacaktır.

Benim önerim ise her forum sitesinden /yapimcilar şeklinde ayrı bir sayfa oluşturularak. Buradan mybb ye ve sizin destek sitenize link verilmesidir.

Bu konuyu tartışabiliriz.

Teşekkürler.
#4
arkadaşlar silmeyin silinirse sonucunza hızı yada plugins hatta alırsınız ve temanızda bozulur.
tşkler.


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi