Giriş yapmamış veya kayıtlı değilsin. Lütfen Giriş Yap ya da Kayıt Ol forumun işlevselliğinden yararlanmak için...

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sponsor Reklam
İpuçu Görünmez (gizli) .htaccess Dosyasını Görünür Yapma
#1
Joomla sitenizde gerek arama motoru optimizasyonu ayarlarını aktif etmek, gerekse de diğer bazı ayarlamaları yapabilmek için Joomla kurulumu ile birlikte gelen htaccess.txt adlı dosyayı, .htaccess olarak ad (isim) değişikliği yapmanız gerekmektedir. Fakat bazı sunucularda bu isim değişikliği işleminden sonra ilgili dosya gizlenmektedir, görünmez olur. Bu makalemizde görünmez olan .htaccess dosyasının nasıl görünür hale getirileceğini anlatıyoruz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi SEO - SEF veya diğer ayarlar için isim değişikliği yapıp, önceden görünür olan htaccess.txt dosyanızın, .htaccess olduktan sonra nasıl görünmez olmasının nasıl engelleneceğini veya tekrar nasıl görünebilir yapılacağını anlatıyoruz.

Bu işlemi ücretsiz olarak indirebileceğiniz CuteFTP adlı FTP programına göre anlatacağım. Diğer FTp programlarında da benzer işlemler yapılmaktadır fakat bazı değişiklikler bulunabilir.

CuteFTP programını indirip kurulumunu yapın. Bu programda Site Manager (site yöneticisi) sekmesinde FTP hesap adınıza farenizle sağ tıklayın.
Proporties (özellikler) kısmına tıklayın ve Actions/Filter tıklayın.
Burada bulunan Enable server side filtering seçeneğini işaretleyin ve Remote Filter kısmına da -al yazın... Bu durumda dosyanız görünür olacaktır.

Farklı FTP programlarında farklı ama benzer yöntemlerle de bu işlem yapılabilmektedir.
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi